دسته‌بندی نشده, ژله

۱۰ روش تهیه ژله شگفت انگیز در سال ۲۰۲۱

ژله خانگی

چگونه به آسانی یک ژله خانگی شگفت انگیز تهیه کنیم

دستور العمل اساسی تهیه ژله با نکات ، مواد اولیه و طعم دهنده ها
اگر چاشنی های خود را شیرین ، خوش طعم ، اما بدون بافت اضافه شده دوست دارید ، ژله می تواند دسر مورد علاقه شما باشد. این که ژله را روی کره بادام زمینی و یا ساندویچ آغشته کنید، چه روی کلوچه های صبحانه له شود و یا همراه با پنیر باشد ، این چاشنی درست می شود تا به وعده غذایی بعدی شما شادی بخشد.
 

رفتن به بخش :

 
 

 

ژله چیست؟

ژله با استخراج آب میوه و پختن آن با شکر و پکتین (طبیعی یا تجاری) ساخته می شود تا به یک قوام ثابت ، اما قابل پخش تبدیل شود. این ماده اغلب با میوه های کامل که دارای دانه یا پوست هستند مانند انگور ، قره قاط و تمشک استفاده می شود. ژله خانگی عطر و طعم پیچیده ای دارد که ممکن است در شیشه های عمومی فروشگاه های مواد غذایی پیدا نکنید.
 

شاید بپرسید پکتین چیست ؟

پکتین نوعی فیبر است که منشأ طبیعی دارد و به صورت طبیعی در برخی میوه ها و سبزیجات یافت می شود و بارزترین کاربرد های استفاده آن در صنایع دارویی و غذایی می باشد. این ماده که پلی ساکاریدی محلول با زنجیره هایی طولانی از قند های هضم نشدنی است، تحت حرارت منبسط شده و به ژل تبدیل می شود.

حالت ژل مانند پکتین باعث شده تا از این ماده در صنایع غذایی به عنوان یک عامل غلیظ کننده ایده آل برای تهیه انواع مربا و ژله استفاده شود. از حالت فیزیکی خاص این ماده علاوه بر صنایع غذایی، در صنایع دارویی نیز استفاده می شود؛ چرا که خاصیت ژل مانند این ترکیب در دستگاه گوارش ما فواید بی شماری را برای ما فراهم می آورد.

 

۳ ماده مورد نیاز برای تهیه ژله

  • میوه: اگر اولین بار است که ژله درست می کنید ، از میوه هایی با پکتین بالا ، اسید بالا مانند سیب  ، توت سیاه ، انگور و  لیمو  استفاده کنید. محتوای بالای پکتین ژل صاف و مناسب را تضمین می کند.
  • شکر: شکر با پکتین و اسیدهای میوه برای ایجاد بافت ژل در ژله کار می کند. مراقب باشید که استفاده کمتر از شکر باعث می شود ژله شما حالت نگیرد و افزودن زیاد آن باعث سفت شدن ژله می شود.
  • پکتین: پکتین مهمترین ماده در تهیه ژله میوه ای است ، این چیزی است که اثر ژل زایی را ایجاد می کند که شما به دنبال آن هستید. میوه حاوی پکتین طبیعی است اما اگر از میوه کم پکتین (مانند توت فرنگی تازه) استفاده می کنید ، می توانید آن را با پکتین تجاری (پودر یا مایع) مکمل کنید ، یا می توانید یک ماده پکتین بالا مانند آب لیموی تازه اضافه کنید.

 

 
 
 

برای تهیه ژله به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟

یک گلدان یا قابلمه بزرگ با ته سنگین: استفاده از یک ظرف سنگین باعث می شود میوه در اثر حرارت سوزانده نشود ، در عین حال سطح وسیع تری برای تبخیر فراهم می کند. کلید تهیه مربا کاهش آب میوه است و به غلیظ شدن آن با شکر کمک می کند ، بنابراین یک قابلمه با کف ضخیم به شما اجازه می دهد برای مدت زمان طولانی بدون سوزاندن محتویات آن را بپزید.

شیشه های ژله ای: برای نگهداری مربا بعد از پخت از شیشه های پینت شیشه ای مهر و موم شونده ضد حرارت (استریل کردن آن آسان است) استفاده کنید. هنگام استفاده از روش کنسرو کردن ، مربا باید داخل داغ استریل شده و در بسته شود ، در غیر این صورت می تواند کپک بزند. بخشی از فرایند نگهداری این است که کل هوای مربا از آن خارج شده و درب پس از آن در خلا مکیده شود و یک مهر و موم قوی ایجاد کند.

کفگیر ضد حرارت یا قاشق چوبی: ظروف پخت و پز ضد حرارت به سرعت در دمای بالا گرم نمی شوند و با غذاهای اسیدی واکنش شیمیایی نشان نمی دهند مانند همتایان فلزی آنها. آنها مانند مواد پلاستیکی ذوب یا آزاد نمی شوند.

کیسه ژله: اگرچه کاملاً لازم نیست ، اما فشار دادن میوه های آب میوه را بسیار راحت تر و شسته و رفته تر می کند. اگر این مورد دردسترس نیست ، می توانید از پارچه های پنیر استفاده کنید.

 

 

چه میوه هایی می توانید ژله کنید؟

به طور کلی هرچه ترش میوه بیشتر باشد ، پکتین میوه طبیعی نیز بالاتر خواهد بود. میوه های ترجیحی برای تهیه ژله عبارتند از:
سیب
انگور
توت

تفاوت مربا و ژله چیست؟

مربا دارای تکه های میوه و بافت ضخیم تر و قابل خوردن قاشق است در حالی که مواد جامد میوه هنگام تهیه ژله صاف شده و در نتیجه پخش صاف ، شفاف و محکم می شود.

آیا می توانید ژله را بدون پکتین درست کنید؟

با استفاده از میوه های پکتین بالا مانند سیب ، توت سیاه و آلو می توانید ژله بدون پکتین درست کنید. برای تازه کارهای ژله سازی ، سعی کنید از سیب  استفاده کنید. هنگام پخت و پز از دماسنج آب نبات استفاده کنید و مطمئن شوید که به نقطه تنظیم  ۱۰۴ درجه سانیگراد رسیده اید ، در غیر این صورت ممکن است ژله سر ریز داشته باشید. برای تهیه ژله کم قند ، باید مقدار پکتین مصرفی را افزایش دهید.

 

 

۳ نکته برای تهیه ژله خانگی کامل

از میوه های تازه استفاده کنید و از آب میوه های یخ زده صرف نظر کنید. استفاده از میوه های فصل اوج به شما امکان می دهد در تمام طول سال از این غذای شیرین لذت ببرید. به دنبال میوه بازار فصلی کشاورزان بدون آسیب و فرورفتگی باشید. میوه های بزرگ و خراب می توانند بر طعم و ماندگاری ژله شما تأثیر بگذارند.

سعی در استفاده از کیسه ژله. کیسه های ژله به طور خاص برای صاف کردن تفاله ، پوست و دانه ها از آب میوه شما طراحی شده اند ، و یک مایع شفاف مناسب برای ژله سازی باقی می گذارد. پس از اتمام استفاده ، فوراً آبکشی کنید.

از گلدان غیر واکنشی استفاده کنید. میوه خود را در قابلمه استیل یا مسی بپزید. سایر فلزات (مانند آلومینیوم یا چدن) ممکن است با اسید موجود در میوه واکنش داده و مواد معدنی شما را با طعم فلزی تزریق کنند.

نحوه نگهداری ژله خانگی

وقتی ژله خنک شد و روی آن را در شیشه های تمیز و استریل شده پوشاندید ، بسته به میزان قند ، می تواند تا یک ماه در یخچال یا یک سال در فریزر دوام بیاورد. شکر نه تنها به عنوان شیرین کننده بلکه به عنوان ماده نگهدارنده که به حفظ رنگ میوه شما کمک می کند و از رشد کپک جلوگیری می کند ، استفاده می شود. اگر با کنسرو در حمام آب جوش فرآوری کنید ، می توانید تا دو سال ماندگاری داشته باشید ، زیرا در یک مکان خشک و خنک نگهداری می شود. 

 

 

۳ ترکیب طعم دهنده برای ژله خانگی

  • برای تهیه ژله قره قاط ، ۴ فنجان یا آب زغال اخته را با ۶ فنجان شکر ترکیب کنید و بجوشانید و مرتباً هم بزنید. ۴ قاشق غذاخوری پکتین خشک را هم بزنید ، یک دقیقه دیگر بجوشانید ، مرتباً هم بزنید تا غلیظ شود.
  • برای تهیه ژله تمشک ، ۲  کیلو ۳۵۰ گرم توت تازه (صاف شده در ۳/۲ فنجان آب) ، ½ فنجان آب ، ۲ ½ فنجان شکر و ½ فنجان آب لیمو را ترکیب کنید. بجوشانید ، سپس آن را کم کنید و روی حرارت کم کنید و مایع را به مدت ۸-۱۲ دقیقه بجوشانید تا غلیظ شود و مدام هم بزنید. می توانید از پکتین صرف نظر کنید زیرا تمشک به خودی خود پکتین طبیعی کافی دارد.
  • برای تهیه ژله فلفل قرمز ، ۴۵۰ گرم فلفل دلمه ای قرمز (رقیق شده و ریز خرد شده در ۲ پیمانه) ، ۲ قاشق چای خوری فلفل قرمز ، ۱ قاشق غذاخوری کره ، ۳ پیمانه فنجان شکر ، ۱ فنجان سرکه سفید سیب  و ۱ / ۲ قاشق چایخوری نمک. بگذارید تا جوش بیاید ، سپس آن را کم کنید تا آرام بجوشد و به مدت ۵ دقیقه گهگاه هم بزنید تا نرم شود. ۳ قاشق غذاخوری پکتین خشک را هم بزنید ، جوش بیاورید و ۱-۲ دقیقه دیگر هم بزنید تا غلیظ شود.

 

 

دستور العمل ژله انگور کلاسیک

زمان دقیق ۵ دقیقه

کل زمان ۲۵ دقیقه

زمان پخت ۲۰ دقیقه

محتویات :
  • انگور ۱ کیلو و ۸۰۰ گرم
  • ۳۰ گرم  پکتین خشک
  • ۷ فنجان شکر
  • کمی نمک

انگور را تمیز کرده و ساقه ها را برداشته و هرگونه انگور خرد شده قدیمی را دور بریزید.

انگور را با دستگاه خرد کن سیب زمینی (یا چنگال) له کنید ، بنابراین آب آن شروع به جریان می کند. روش دیگر ، نبض در یک غذاساز است.

انگور را در قابلمه ای با ته سنگین قرار دهید ، ۱ فنجان آب به آن اضافه کنید و روی حرارت زیاد بجوشانید. پایین آن را کم کنید و به مدت ۱۰ دقیقه پخت را ادامه دهید.

آب را از تکه های کامل تفاله با استفاده از آبکش فنجانی یا ژله صاف کنید ، باید ۵ فنجان آب آب برای شما باقی بماند. در غیر این صورت ، می توانید آب بیشتری اضافه کنید.

آب را به قابلمه منتقل کرده و پکتین را هم بزنید. کاملاً جوشانده و روی حرارت متوسط ​​قرار دهید و سپس شکر و نمک را اضافه کنید. برای یک دقیقه دیگر دوباره بجوشید و مرتباً هم بزنید.

آن را از روی حرارت برداشته ، کف کف را گرفته و مربا را با ملاقه در ظرف های کنسرو استریل کنید. در صورت نگهداری در یخچال (حداکثر تا یک ماه) بگذارید کاملاً در دمای اتاق خنک شود ، در غیر این صورت با دستور تهیه کنسرو برای نگهداری طولانی تر کار کنید.

توجه: اگر از پکتین مایع استفاده می کنید ، به مخلوط جوش نزدیک به انتهای فرآیند پخت اضافه کنید.

 

نکته : در صورت وقت نداشتن برای تهیه ژله خانگی ، شما میتوانید انواع پودر ژله آماده و ظرف های ژله را از فروشگاه ما تهیه نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *